Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

24.04.2018

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

Sukces spółki Ramp Trade! Firma z Mysłowic zdobyła certyfikat jakości „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Podczas XXIV atestacji żywności specjaliści z branży spożywczej wyróżnili mięso drobiowe tego producenta. Certyfikacja miała miejsce w Sosnowcu, do audytu przystąpiło 75 firm z całej Polski. Prestiżowe znaki jakości otrzymały tylko wyróżniające się wyroby.

Mięso mysłowickiej firmy TOP PRODUKTEM programu „Doceń polskie

Za nami XXIV certyfikacja żywności organizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Przedsięwzięcie propagujące rodzimą żywność najwyższej jakości jest realizowane od 2011 roku i od tego czasu patronat honorowy nad atestacjami sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Audyt miał miejsce 26 kwietnia br. w Sosnowcu, tego dnia specjaliści z branży spożywczej ocenili w sumie ponad 200 wyrobów z oferty 75 producentów. Każdy z nich został indywidualnie sprawdzony, po czym otrzymał od wszystkich członków Loży Ekspertów punkty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Za każdą z tych trzech cech można zdobyć noty w skali od 1 do 10.
Certyfikatem „Doceń polskie” premiowane są wyłącznie produkty, które uzyskają minimum 7,5 pkt, natomiast żywność z najwyższą możliwą liczbą punktów (10) jest honorowana także tytułem TOP PRODUKT.

Maksymalne noty od Loży Ekspertów otrzymała m.in. propozycja firmy Ramp Trade Sp. z o.o. Certyfikatem jakości i tytułem TOP PRODUKT nagrodzono Mięso z nogi kurczaka b/k ze skórą z jej asortymentu.
Ramp Trade to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo z branży mięsnej. Mieści się w Mysłowicach, a obszarem jego działalności jest rozbiór mięsa drobiowego, głównie kurczaka i indyka. W ofercie firmy znajdziemy całą gamę świeżego oraz mrożonego drobiu. Pochodzi on tylko z polskich hodowli i od sprawdzonych dostawców. Mięso Ramp Trade jest wolne od antybiotyków i hormonów. Rozbiór drobiu na elementy odbywa się zgodnie z wdrożonym i funkcjonującym systemem HACCP.

Certyfikaty jakości są nadawane na dwuletni okres. Po tym czasie producent zainteresowany dalszym korzystaniem ze znaku jakości może zgłosić nagrodzony wcześniej produkt do powtórnej oceny. Jeśli werdykt specjalistów z branży spożywczej jest ponownie pozytywny, firma w dalszym ciągu ma możliwość promowania żywności godłem „Doceń polskie”.

 Tytuł TOP PRODUKT jest zarezerwowany dla artykułów spożywczych najwyższej jakości, które zostały pozytywnie ocenione przez specjalistów z branży spożywczej. Tak jak certyfikat „Doceń polskie”, jest nadawany za konkretny produkt, a nie całokształt działalności firmy. To wartościowa wskazówka dla konsumentów poszukujących dobrej, polskiej żywności. Rekomendacjom ekspertów można zaufać – podkreśla Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Loży Ekspertów oceniającej produkty biorące udział w audycie przewodniczy Mirek Drewniak, gastronom, mistrz kuchni, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Szczegółowe informacje dot. programu promocyjnego i jego laureatów są dostępne na stronie www.DocenPolskie.pl.

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.
* * *

KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Kontakt dla mediów:
Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 780 115 953
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70